Slotting – Yerleştirme Nedir?

Öğrenen algoritmalar bu aralar çok moda değil mi? Zamanla değişen koşullara uyan bir sistem kim istemez ki?

Bu yazımda, EWM içeriğindeki, kendisi küçük ama işlevi büyük modüllerden biri olan “Slotting”, Türkçe çevirisiyle “Yerleştirme Planlaması” modülünü anlatacağım.

Slotting, bildiğiniz gibi İleri Depo Yönetimi modüllerinden biri. Kullanabilmek için EWM lisansınız olması gerekli. Peki bu modülle ne elde edebilirsiniz? Faydası nedir?

Ana veri..

Her depo yönetimi projesinde, canlı geçiş öncesi müşteriden ürün ana verilerini kontrol etmesi istenir. Çünkü yapılan geliştirmeler, kurulan stratejiler, ana verideki belli alanlardan beslenir. Ana verideki hata, operasyonun işletilmesinde hatalar ortaya çıkarır; yer yer tıkanmaya, sevkiyatın yapılamamasına kadar gider.

Slotting, burada devreye giriyor. ERP’deki ana verinizi kullanarak, EWM içinde kendinize özel ana veri oluşturuyorsunuz. Ve bu zenginleştirilmiş ana veri ile adresleme ve toplama stratejilerini çeşitlendirebiliyor veya iyice detaya inebiliyorsunuz.

Arka planda çalışan bu program, eldeki verileri kullanarak ürün stratejilerinizi belirliyor ve sürekli güncelliyor. Bu güncelleme sonrası ürününüzün depolama stratejisi değişmiş ise, sistem size adres değişikliği yapmanızı öneriyor ve ürünü doğru yere yerleştirmiş oluyorsunuz. Üstelik size herhangi bir araştırma, takip etme ihtiyacı çıkarmadan!

Mesela..

Mesela, ürün ana verinizde depolama koşulunu “4 ila 30 derece arası” yani oda koşullarındaki depo alanı olarak işaretlediniz. Ancak fark ettiniz ki ürün bu sıcaklıktaki koşullara dayanıklı değil. Ürün ana verisindeki depolama koşulunu “-4 ile +4 derece arası” yani soğuk depo alanı olarak işaretliyorsunuz ve Slotting sizin için ürün stratejisini değiştiriyor. Bununla da kalmayıp sıcak depoda bıraktığınız tüm ürünler için soğuk depoya transfer emrini oluşturuyor. Eğer depodaki çalışanlarınız el terminali kullanıyor ise ekranlarına bu emirler düşüyor ve siz ekstra efor harcamadan sorun giderilmiş oluyor.

Başka ne amaçla kullanılabilir?

SAP’nin bize sunduğu ön kurulumda şu an için 19 farklı ana veri göstergesi var ve bu stratejileri etkilemek için kullanılabiliyor. Burada az önce bahsettiğim depolama koşulundan tutun, ürün boyutlarına, ürünün satış miktarından tehlikeli madde özelliklerine kadar bir sürü özellik stratejinizi etkileyebilir.

Mesela ürün ana verinizde hızlı/yavaş giden ürün göstergesini değiştikçe güncellerseniz, ürünün çıkış rampanıza yakınlaşmasını veya uzaklaşmasını sağlayabilir, toplama yolunu kısaltabilirsiniz. Eğer APO/DP modülüne de sahipseniz, bu göstergenin belirlenmesini de otomatik yaptırabilirsiniz.

Yetmez ise..

Bu 19 gösterge ile kısıtlanmak istemeyebilirsiniz. Yukarıda bahsedilen ön kurulumla gelen, basit bir şekilde canlı kullanıma alınabilecek stratejilerdi. Ancak daha da detaya inmek mümkün. SAP’nin sunduğu geliştirme imkanları sayesinde sorun yaşamadan sistemdeki herhangi bir veriyi kullanarak stratejinizi derinleştirebilirsiniz.

Kötü senaryolar da yok değil…

Kullanıcılarınızdan biri farkında olmadan, önemli bir ana veriyi değiştirdi diyelim. Bu da deponuzdaki ürün stratejisini derinden etkiliyor. Slotting programında bu senaryoları da yakalayıp strateji değişikliğini engelleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla sizin için de bir erken uyarı sistemi kurulmuş oluyor. Normal koşullarda bu değişiklik deponuzda sorunlara yol açardı.

Kendi küçük, işlevi büyük…

Bu kadar küçük bir modülü bu kadar uzun anlatmayı ben de beklemiyordum, ancak günümüz şartlarında tüm depolarda ihtiyacımız olan bir açığı bu modül sayesinde kapatabiliyoruz. Bu modül sayesinde ana veri bakımı, depo kullanıcıları için takip edilecek bir nokta olmaktan çıkıyor ve herkes asıl işi olan operasyona odaklanabiliyor.

Bu yazımda Slotting modülünün faydalarından bahsetmeye çalıştım. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, herkese iyi çalışmalar dilerim.

S.E.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir