EWM lisanslama seçenekleri

Bir önceki yazımda belirtmiştim, SAP EWM için bazı koşullarda lisans ücreti ödemiyorsunuz. Bu koşullar nedir, neye göre belirlenir, nasıl takip edilir? Bu yazımda bu soruların cevabını vermeye çalışacağım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim, bu bahsedeceğim koşullar herhangi bir resmiyet taşımaz, tamamen karşılaştığım tecrübelerden edindiğim bilgilerdir. SAP ile yapacağınız resmi lisans görüşmelerinde farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Şu anki durumda, klasik ERP yani ECC kullanıyorsanız durum biraz karışık. Detaylı bir incelemeye ihtiyacınız olacaktır. Ancak her türlü EWM lisans ücreti ödeyeceksiniz gibi görünüyor, kısa ve net. 🙂

Lakin yeni bir müşteri iseniz, yani S4Hana alacaksınız anlamına geliyor, EWM lisansı ödememe şansınız mevcut. Bu noktada şöyle bir ayrım mevcut:

 • Basit depo yönetimi(lisans ödemez)
 • Gelişmiş depo yönetimi(lisans öder)

Bunun ayrımını S4Hana içerisindeki program yardımıyla istediğiniz an yapabiliyorsunuz, ancak bu yazının hedef kitlesinin böyle bir imkanı olmadığı için biraz daha detaya gireceğim.

Basit depo yönetimi nedir? Gelişmiş depo yönetimi nedir?

Basit depo yönetimi, temel depo yönetimi fonksiyonlarını kullanarak oluşturulan bir çözümdür. İçeriğinde şu fonksiyonlar mevcut;

 • Stok yönetimi,
 • Temel mal giriş fonksiyonları,
 • Temel mal çıkış fonksiyonları,
 • Depo içi transfer hareketleri,
 • Envanter sayımı,
 • Raporlama ekranları.

Diğer yanda Gelişmiş Depo Yönetimi denilen çözümün içeriğinde neler mevcut?

 • Stok yönetimi optimizasyonları(mesela slotting – strateji planlaması),
 • Mal giriş optimizasyonları(mesela deconsolidation – mal girişte ürün parçalama, söküp parçalara ayırma),
 • Mal çıkışı optimizasyonları(mesela waves – aynı ürünü içeren teslimat kalemlerini birleştirip toplatma),
 • MFS(Material Flow System – senaryo bazlı, malzeme akışını yöneten yapay zeka),
 • Saha yönetimi(depo dışı alanın, araç sahasının adresli yönetimi),
 • İş gücü yönetimi(deponuzdaki çalışanların, forkliftlerin birer kısıtlı kaynak olarak görülüp, zaman bazlı iş planı çıkarılmasını sağlayan modül),
 • Katma değer hizmetleri(müşteriye özel paketleme, barkotlama işlemleri; bir nevi depoda üretim),
 • Kit oluşturma(mesela kola pakedine yapıştırılan bardak, bunu bir iş emri olarak tanımlamanızı sağlayan modül),
 • Cross docking(tüm çapraz sevkiyat operasyonları),
 • EWM üzerinden faturalama(ERP’den faturalamayı kullanmak istemez iseniz).

Yukarıda yazılan bazı bölümler, ilk defa okuyanlar için çağrışım yapmamış olabilir; bu modüller ne işe yarar konusunda ayrı yazılar yazacağım.

Ee yani..?

Böyle makale gibi yazınca, evet pek bir şey anlaşılmıyor. Doktorun hastasına anlattığı gibi yazayım.

Örneğin;

 • “Biz otomatik depo düşünüyoruz, vinçlerden oluşan ve konveyörlü sistemle depoyu yöneteceğiz.” derseniz, bu MFS gerektirir ve EWM lisansı ödemeniz gerekir.
 • “Biz mal kabulde paleti kalite kontrole bırakıyoruz, kalite onay verdikten sonra alıp adresliyoruz. Sistem bizi bu konuda uyarsın, otomatik olarak adresleme emrini önümüze getirsin.” derseniz, bu optimizasyon gerektirir ve EWM lisansı ödemelisiniz.
 • “Biz mal kabulde paleti kendimiz kalite kontrole bırakıyoruz. Kalite kontrolden çıkınca da kendimiz takip edip, adreslemeyi yapıyoruz.” derseniz, bu EWM lisansı gerektirmez.

Eskiye göre farkı ne?

Yıllardır EWM’i takip ettiğim için, ilk bakışta eskiye oranla bir farkı yok diyebilirim. Eskiden Basit Depo Yönetimi dediğimiz fonksiyonlar için ERP’deki WM’i kullanırdık ve müşteri lisans ücreti ödemezdi. Şimdi EWM içindeki temel fonksiyonları kullanıyoruz, ama çıkardığımız sonuç aynı…

Hayır, değil…

Aynı değil…

Tekrar ediyorum, aynı değil..

1999 model araba ile 2016 model araba, fiyatı aynı olsa dahi, aynı diyebilir misiniz? Benzer durum burada da geçerli. EWM içeriğinde S4Hana’nın temelini görebilirsiniz. Önceki yazımda belirttiğim gibi performansla ilgili birçok geliştirme mevcut. WM’de bunları danışmanlık paketleri de dahil hiçbir yerde göremezdiniz, halen de SAP’nin üzerine çalıştığı bir konu. Çünkü bu yazılım, basit işletmelerin ihtiyacını da karşılamalı, dünyanın en büyük depolarının ihtiyacını da karşılamalı. Bu ölçeğe geldiğiniz zaman dünya üzerindeki hiçbir donanım sizin performans sorununuzu çözmez. Mimariye odaklanırsınız, verimlilikle ilgili problemleri çözmeye çalışırsınız. Bu bize çok uzak demeyin, günde ortalama 500 kalem teslimat işleyen veya 2000 adrese dokunan bir müşteri performans problemleri yaşamaya başlamıştır, artık siz de hastasınız. 🙂

Ayrıca ikisinin de danışmanlığını yapmış biri olarak, EWM’in el terminali ekranlarının çok daha kullanıcı dostu, anlaşılması kolay, sezgisel öğrenilebilir olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. WM’de halen eksik onay verirken nasıldı diye çözmeye çalışıyorum.

Bunların dışında anlatacak çok şey var, ancak konuyu dağıtmış olurum. İlerideki yazılarımda içeriklerle ilgili bilgileri bulabileceksiniz.

Aklınızda bulunsun…

Bu lisanslama işinde başarılı olmak diye bir ölçüt yok. Herkes elinden geldiğince satın alma maliyetini azaltmaya çalışıyor, ancak yapmanız gereken, işletmenizi yazılımla en optimum yere getirmek. Lisans ödememek için vazgeçtiğiniz işlevler, size verdiğiniz paranın kat be katını kazandırabilir. Analizinizi iyi yapın.

Ve bu işin, kurulum yaptık bitti şeklinde olmayacağını bilin. Bu işletmenin ömrü boyunca devam edecek bir çalışma olacak. Çok para harcayacak ve daha fazlasını kazanacaksınız.

İyi hafta sonları…

S.E.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir