SAP EWM vizyonu, sistem seçim rehberi

SAP EWM, tek ürün stratejisi risk olabilir mi?

Bildiğiniz gibi SAP, S4Hana’nın yeni versiyonlarıyla beraber sadece EWM ürününe odaklanacağını, WM’in desteğinin yakın zamanda kesileceğini açıkladı.

Peki bu gelişme sonrası ne olacak?

Dolayısıyla SAP’nin başarısını ispatlamış bir WM ürününü terk etmesi risk olabilir mi?

Aslında hayır…

Birincisi bu ürünleri satmaya çalışanlar da, almaya çalışanlar da iki ürün hakkında bilgi sahibi olmak zorunda idiler. Müşteri için çekinceler veya uzun karar verme süreleri ortadan kalktı. Artık asıl konu olan ihtiyaçlara odaklanılabilir.

Mesela,

Eskiden, müşterisi olarak herhangi bir EWM lisansını almadan önce ürünü göremez, deneyemez, ihtiyacınızı belirleyemezdiniz. Bu durumda sadece danışmanın tecrübesi size yardımcı olabilirdi. Artık EWM’i ne düzeyde kullandığınıza bağlı olarak lisans ücreti ödersiniz. Eski WM müşterilerinin yaptığı gibi basit fonksiyonlarla EWM kullanmak isterseniz(bunun detayını bir sonraki yazımda açıklayacağım), S4Hana lisansınız olmak koşuluyla ürünü ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

İkincisi, EWM’in arayüz, teknik altyapı ve daha çok uyarlama opsiyonu ile klasik WM’e göre çok çok ileride olması.

Klasik WM arayüzü, sadece SAP GUI ile sınırlı idi ve yapmak istediğiniz için her bir işlem için ayrı birer transaction(işlem kodu) ezberlemek durumunda idiniz. EWM yeni oluşan bir modül olduğu için SAP FIORI, HTML5 ve in-memory-processing(bellek üzerinde işlem, S4Hana çalışma mantığı) teknolojilerini destekliyor. Ayrıca EWM kullanan müşterilerin bilmesi gereken tek işlem kodu /SCWM/MON – Depo Monitörü. Diğer işlem kodlarına yönlendirme için gerekli yerlerde hotspot(tıkla-git noktaları) mevcut. Dolayısıyla bu merkezi kokpitte görüntülediğiniz tüm belgelerin üzerine tıklayıp ilgili işlem kodunda işleyebilir, kaydedip geri dönebilirsiniz. Bu kullanıcının önsezileriyle yazılımı öğrenmesini kolaylaştıran bir özellik. Bunun yanında NWBC üzerinden veya HTML tabanlı, tabiri caizse renkli renkli cıvıl cıvıl ekranlarla da kullanabiliyorsunuz. Bu önemli, çünkü her SAP müşterisi sistemden memnun olup, genellikle kullanıcı arayüzünü(SAP GUI) sıkıcı(!) bulur. 🙂

Teknik, taktik önemli…

Teknik altyapı her ne kadar danışmanı ilgilendirir gibi görünse de, burada asıl faydayı müşteri görür. Örneğin, klasik WM’de yaptığınız geliştirmelerde ABAP ekibinizin tecrübesi ile orantılı şekilde performans problemi yaşar veya yaşamazdınız. İşletme büyüdükçe bu ekranlarda ihmal edilen bölümler kendini göstermeye başlardı ve bir satırlık kod müdahalesi için saatlerce kodlamayı okumak zorunda kalırdınız. EWM’de geliştirilen kodlarda herhangi bir tablodan okuma veya güncelleme, parametre temizleme gibi komutlar göremezsiniz. Çünkü tablodan okuma dahil tüm işlemleri SAP’nin size sunduğu fonksiyonlar üzerinden yaparsınız. Bu da yazılan kodların belli bir kalitenin altına düşmesini engeller, ölçeğe göre değişen tecrübeler yaşamazsınız.

Ve her şeyden önemlisi SAP’nin vizyonu:

SAP’nin öngörüsü, uyarlama ile yapılabilen değişiklerin müşterinin kendisi tarafından da yapabileceği veya ileriki versiyonlarda SAP tarafından standartta sunulabileceği, bu sebepten danışmana olan ihtiyacı azaltacağı yönünde. Uyarlama bölümünde sıkça sihirbazlar aslında bu perspektifi destekliyor. Lakin sadece ülkemizde değil, bütün dünyada az olan EWM uyarlama bilgisi, henüz bu konuda hazır olunmadığını ispatlar nitelikte. Yine de bu metodun destekçisi olarak, doğru yolda olduklarını söyleyebilirim.

Bir diğer vizyonu da uygulama marketi. Bildiğiniz gibi SAP ve Apple, bilgi değişimi anlaşması imzaladı ve amaçları IOS market üzerinde satın alınabilir SAP uygulamaları geliştirmek. Bir nevi biz danışmanlar için IOS markete girişin yolunu açmak. Burası inanılmaz büyük ve de SAP’nin henüz hiç olmadığı bir pazardı.

Açıkçası bu konuda en şanslı modülün EWM olduğunu söyleyebilirim. Düşünün, özel geliştirilmiş el terminali ekranlarını IOS marketten satın alabildiğinizi?

 • Danışman ihtiyacı yok, tıkla-kur-çalıştır
 • Hacimli satış yapıldığı için nispeten daha ucuz satın alma maliyetleri
 • İhtiyacınız olan küçük parçaları farklı tedarikçilerden alma şansı

Dolayısıyla herkesin kazandığı bir ortam, müthiş!

Son olarak, EWM doğru seçim midir?

Karar tabi ki sizin.

Yazılım sektörü çok hızlı gelişiyor ve gelişmeleri iyi analiz etmek, doğru adımları doğru zamanda atmak gerekli.

Seçim yapabilmek için önce ihtiyaçlarınızı belirleyin. Neye ihtiyacınız var?

 • Barkotlu palet takibi?
 • Çok katlı raf sistemi yönetimi?
 • İzlenebilirlik?
 • Otomatik depo yönetim sistemleri?
 • Operasyon birim maliyetlerini düşürmek?
 • Kolay geliştirme imkanı sunan, desteği uzun yıllar sürecek bir altyapı?

Aklınızdan çıkarmayın;

 • Aynı ürünü, aynı fiyata alamazsınız. Mutlaka size bahsedilmeyen eksikler/fazlalıklar vardır. Karşılaştırın, geçmiş müşteri tecrübelerinden faydalanın. Şu an kullanılan yazılımı sormayın, eskisini neden bıraktığına odaklanın.
 • Yazılım camiasında verdiğiniz para, kaliteyi garanti etmez. Başarı için iyi bir yazılımın yanında, doğru danışman seçimi yapmanız, doğru çalışma ekibini kurmanız da bir o kadar önemlidir.

Kolay gelsin… 🙂

S.E.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir